fbpx
0903 664 014
peter@sorger.sk
Po - Pia 8:00 - 15:30

Vlastníte web stránku? Tak toto si skontrolujte

Vlastníte doménu alebo spravujete web stránku , tak si skontrolujte údaje, kto je jej vlastníkom.

Moja skúsenosť

Na doméne www.sorger.sk, som mal na začiatku najprv ubytovanie v súkromí, neskôr penzión a teraz sú tam pobyty na Slovensku. Keď som mal ešte penzión s manželkou, tak prvé mesiace sme boli vyslovene závislí od objednávok z internetu. Nemali sme vracajúcich sa klientov, ktorí by nás poznali z minulosti, čiže sme boli čisto závislí od internetu. Nemal som vtedy moc veľké skúsenosti s webom a internetom, na web stránke som mal pár rokov ponuku ubytovania v súkromí a neskôr spomínaný penzión. Zaplatil som si webhosting a bol som spokojný, že to mám na rok zaplatené. Prešlo pár dní a zrazu nám nefungovala web stránka, nevedel som, čo sa deje. Začal som zisťovať a dopátral som k tomu, že ten u koho máme webhosting, tak ten to nezaplatil ďalej. Nerozumel som, že ako je to možné.

Ako som to vyriešil a ako to nakoniec dopadlo

Zistil som, že programátor, ktorý nám vytváral web stránku, to na začiatku zaregistroval u takého slabšieho registrátora, u nejakého chalana, ktorý má kopec dlžôb a v podstate doména je jeho a nie je moja. Takže som sa nahneval, ale nič som si tým nepomohol. Začal som zisťovať, niekde na internete som sa dopátral k jeho mame, podľa obcí a podľa jeho priezviska, veľmi som ju prosil, aby ho teda presvedčila, nech mi tú doménu prepíše na mňa, aby som s ňou mohol robiť potrebné úkony, lebo ja som bol od jej fungovania závislí, a teda sľúbila mi, že ho bude kontaktovať. Nakoniec po pár dňoch, mi ju aj naozaj previedol. Musel som mu zaplatiť nejaké minimálne peniaze, ale bolo to celé veľmi nepríjemné.

Riešenie bolo aj zaregistrovať novú doménu, nahrať tam nový obsah, ale to by bolo zdĺhavé a hlavne tá doména sorger.sk, bola na prvých pozíciách na slovné spojenia – ubytovanie v Tatrách, ubytovanie Vysoké Tatry a mnohé ďalšie. Ja som ťažil z neplateného vyhľadávania časť nových klientov. Registrovať a spustiť novú doménu by nebolo moc rýchle riešenie, ako získať späť pôvodnú. Takže potreboval som sa dostať k tej doméne www.sorger.sk.

Problém a tip pre vás

Väčšinou je to tak, že sa doména zaregistruje na registrátora, nezaregistruje sa priamo na vás a to je ten problém.
Preto poučenie pre vás je, aby ste si skontrolovali svoju doménu a ak nie je na vás, tak si ju previedli na seba.

Ako si overiť vlastníka domény

Slovenskú doménu na https://whois.sk-nic.sk/.
Českú doménu na https://www.nic.cz/whois/.
Ostatné domény s koncovkou .com, .eu, .org a podobne na https://whois.domaintools.com/.

Takto si to preverte a dajte si to do poriadku, aby sa vám nestala podobná príhoda, akú som zažil ja.

Ebook ZDARMA: Tajomstvá podnikateľa

Chcete vedieť, čo sa skrýva za úspešnými na internete? Čo robia tí podnikatelia, ktorým to funguje lepšie na internete, ako ostatným?

Komentáre