fbpx
0903 664 014
peter@sorger.sk
Po - Pia 8:00 - 15:30

Čo dali mne knihy od Lea Babauty

Výnimočný autor, ktorý ma naučil, ako správne nakladať s časom, byť efektívnejší, robiť svoju prácu lepšie a mať viac času na to, čo ma baví.

Domovská stránka Lea Babauty, jeho blog v angličtine – http://zenhabits.net/.

Čo som sa naučil z kníh od Lea Babauty

Poriadok na pracovnom stole

Vždy som mal na pracovnom stole kopec nevybavených vecí, ku ktorým sa bolo ťažké dostať, tak sa mi väčšinou iba hromadili, vytriedil som nepotrebné, niečo povybavoval a zvyšok som vyhodil.
Teraz mám na pracovnom stole iba notebook s druhým monitorom, tlačiareň a poznámkový blok, nič viac.

Poriadok v e-mailovej schránke

Chodí mi dosť veľa e-mailov, preto sa mi hromadili v e-mailovej schránke, lebo som si ich nechával, že ich vybavím neskôr.
Dnes ich triedim a vybavujem oveľa efektívnejšie, nepotrebné mažem, tie čo otvorím sa snažím ihneď vybaviť, niektoré poodkladám do priečinkov a tak mám plochu čistú.

Moja manželka to inak robí od kedy ju poznám a nepotrebovala ani čítať Lea Babautu, všetko vybavuje ihneď a veľmi rýchlo, a má výborný systém na prácu celkovo, to že má všetko vytriedené ihneď, tak sa jej nič nekopí. Milo ma napríklad prekvapil detail, že si ukladá uhradené faktúry na kopu tak, že ich otočí tlačenou stranou dolu a zaradom, ako ich platí, tak na konci mesiaca sú uložené prehľadne. Keď kontrolujeme výpis z účtu, tak je to rýchlejšie, že idú faktúry skoro zaradom.

Poriadok v počítači

Ešte počas čítania knihy „Menej je viac“ som si vyčistil pracovnú plochu v počítači. Tie ktoré som používal iba občas, som si dal do priečinka plocha, niektoré som vymazal, potriedil a teraz mám na ploche poriadok.
Takisto som išiel do Ovládací panel – Programy a odinštaloval som nepotrebné programy.
Z knihy o Windows mám fajn tip, že kliknem na pracovnú plochu pravým tlačítkom a dám si Zoradiť podľa a ja si vyberiem Typ, a tak mi uloží ikony na ploche podľa typu.

Efektívnejšie využitie času

Väčšinou si uvedomujem, ako byť efektívnejší.

Snažím sa skôr vstávať, kým deti spia, vtedy si urobím nejakú robotu pre seba, ako napríklad píšem tento blog, meditujem, počúvam hudbu a podobne.
Pri deťoch si uvedomujem, že som s deťmi, a netrhá ma ísť odpisovať na e-maily, alebo sa snažiť povybavovať robotu a podobne.

Najmä stokrát za deň som predtým kontroloval e-maily, to dnes nerobím. Takisto som mal pootváraných veľa kariet v prehliadači, medzi nimi preklikával a tak som odbiehal od jednej práce k druhej. Dnes sa snažím dokončiť začatú prácu.

Ale pravdaže aj som iba človek a niekedy sa mi stane, že si uvedomím, že niečo som urobil neefektívne a to najmä ak som bol unavený, alebo nervózny.

Pomohol mi jednoduchý zápisník

Mám malý pracovný zápisník, kde si napíšem úlohy, čo mi treba urobiť, určím si tie najdôležitejšie a tie sa snažím vybaviť, ako prvé. Netrápim sa, že som nestihol všetko, lebo viem, že som sa snažil v rámci pracovného času urobiť maximum. Vyčiarknem si to, čo som urobil a keď je to už neprehľadné, tak si zoznam úloh prepíšem na ďalšiu stranu a doplním nové úlohy.
Úlohy, ktoré nie sú akútne, ale nechcem na ne zabudnúť, si zapisujem v počítači do Google dokumentu, ktorý si po čase prejdem, aby som si pripomenul úlohy, tie čo som už urobil vymažem.

Ďakujem Leo Babautovi za oveľa efektívnejšie využitý čas.
Ďakujem Robinovi Sharmovi za to, že si viem viac užiť čas strávený s deťmi, tak ako napísal „Užite si detstvo vašich detí“.

Ebook ZDARMA: Tajomstvá podnikateľa

Chcete vedieť, čo sa skrýva za úspešnými na internete? Čo robia tí podnikatelia, ktorým to funguje lepšie na internete, ako ostatným?

Komentáre