fbpx
0903 664 014
peter@sorger.sk
Po - Pia 8:00 - 15:30

Vzdať sa cieľov, kniha Sústredenie, Leo Babauta

Kapitola 6 – Vzdať sa cieľov, ma tak oslovila, že som ju chcel dať na web.

„Vzdať sa cieľov, všetko sa vám podarí.
Na svete sú úspešní tí, ktorí sa vzdali svojich cieľov. Pri svojom snažení totiž môžete zabudnúť, že svet je viac než iba víťazstvo.“
Lao C

Leo Babauta píše o tom, že v knihách o úspechu a produktivite sa prevažne píše o tom, že ak chcete byť úspešní, musíte mať ciele. Držať sa ich, rozvrhnuť ich, vyčleniť si na ne čas a na to sa sústrediť. Myslel si, že je to pravda až donedávna.

Sám si vytyčoval ciele a bol úspešný. Ciele proste fungovali a ich používaním môžu byť aj ostatný úspešní.

V knihe píše, že s tým skončil, nakoľko nie sú  ideálnym kritériom:

  • nepracujete preto, že by ste svoju prácu mali radi, ale preto, že ste si ju určili,
  • čo ak by ste chceli pracovať na niečom, čo nie je v rámci vašich cieľov,
  • vytvárajú tlak, aby ich človek plnil, dokončoval,
  • ak sa niečo nepodarí, tak je to stresujúce a deprimujúce,
  • hlavne vždy myslíme na budúcnosť namiesto prítomnosti.

Ak som sa sám zamyslel, tak je pravda, čo píše ďalej. Obdivujem autorov, ktorí ma prekvapia stále novými výbornými myšlienkami a názormi. Niekedy mám pocit, že už nie je čo riešiť, že tí autori vyčerpali všetky možné návody a rady. No oni prekvapia a prídu s výborným tipom, či názorom, alebo radou.

Väčšinou je s cieľom tento problém:
Nikdy nie sme spokojní.
Keď dosiahnem to, čo chcem, budem spokojný. Teraz spokojný nie som, lebo som nedosiahol svoje ciele.
Problém je v tom, že ak aj dosiahneme svoj cieľ, tak i tak nebudeme spokojní.
Stanovíme si nové ciele a budeme usilovať o niečo nové.

Veľa ľudí si povie, že usilovať o viac je dobré, ale to vlastne znamená, že nikdy nie sme spokojní. Preto by sme mali byť spokojní s tým, čo máme.

Znamená to, že budeme iba nečinne sedieť, alebo spať? Nie.
Leo Babauta píše o tom, že človek by mal robiť to, čo ho baví, užívať si prítomnú chvíľu.

Jeho zoznam vyzerá nasledovne:

  • Robím to, čo ma baví. Každý deň. Vstanem a robím na veciach, ktoré ma bavia, ktoré ma nadchli. Vytváram veci, ktorých vytváranie ma baví.
  • Netrápim sa kde budem profesne za pol roka, či rok, ale zaoberám sa tým, kde som teraz.
  • Nerobím si plány, pretože je to iba ilúzia. Vždy sa niečo objaví, či už dobré, alebo zlé, čo naruší plány. Naučil som sa plynúť s prúdom a netrápiť sa tým, čo plány kazí.
  • Nesnažím sa robiť veci za každú cenu.
  • Zameriavam sa na prítomnosť, aby som bol šťastný tu a teraz.

Píše o tom, že mu to nejaký čas trvalo kým sa prispôsobil, ale za to teraz dosahuje takto viac, ako keby si nejaké ciele stanovil.

Ale čo tu na Slovensku?

Ono sa to možno ľahko píše a ťažšie dodržiava. Na všetko treba pravidelný tréning, ako pri športe. Aj keď chce človek byť šťastnejší, tak si to musí nacvičovať, učiť sa a zdokonaľovať. Pravdaže nestačí prečítať si niečo raz a hotovo.

Každý má iný život a pravdaže, ak má človek peniaze, zdravie, prácu, ktorá ho baví, dobrý vzťah a veľa tých dobrých vecí, tak je to ľahšie. Môžete si ráno vstať kedy chcete, robiť čo chcete. Máte blízko seba správnych ľudí, ktorí vám pomôžu. To je proste fajn.

Lenže väčšina z nás má svoje trápenia, treba splácať dlžoby, starať sa o deti, trápia nás choroby, partneri, partnerky a pod. Čo s tým?

Proste my musíme niečo urobiť, zmeniť druhých sa nedá. To je dopredu prehratý boj.

Možno teraz nadišiel ten čas, kedy vezmete svoj život do vlastných rúk, prestanete na všetko hundrať a uvedomíte si, že nie ste obeť, že vy ste ten, kto musí začať konať. Či už je to ospravedlniť sa niekomu, či už začať skôr vstávať, či už začať chudnúť, či stať sa príjemnejším človekom, alebo začať podnikať.

Uvedomenie si

Ja sám som si uvedomil, že je dôležité nechcieť byť stále inde.
Leo Babauta napísal viac kníh a učí, ako si správne určiť priority, urobiť poriadok, zjednodušiť veci, správne nakladať s časom a pod. Keď toto začnete dodržiavať, začnete byť oveľa efektívnejší a tak si uvedomíte, že ste urobili maximum pre to, čo chcete dosiahnuť, že svoj čas využívate maximálne efektívne a preto môžete byť so sebou spokojní.
Určíte si napríklad, že v daný deň budete pracovať určitý počet hodín na svojom projekte. Budete pracovať maximálne efektívne a preto musíte byť spokojní. Je nezmysel si myslieť, že ste mohli stihnúť viac. Potrebujete urobiť aj iné veci v živote, ako starať sa o deti a rodinu, ísť si zašportovať a pod.
Ak viete, že ste urobili v ten deň maximum, je nezmysel si myslieť, že sa dalo urobiť viac.
Nesmiete sa pozerať na druhých, že oni možno robia viac a preto viac stihnú. Ak si to myslíte, tak si určite prečítajte knihu „Menej je viac“ od Lea Babauty, je to výborná kniha.

Páči sa mi myšlienka z budhizmu, že človek by mal prestať myslieť na seba a zamerať sa na pomoc druhým. Ak prestane myslieť na seba a uvedomí si, že je tu pre druhých a tí budú radi, že im pomáha, tak takýto život proste má zmysel. Pravdaže sa zase nesmiete úplne rozdať, lebo by vám pre seba nič neostalo.

Ebook ZDARMA: Tajomstvá podnikateľa

Chcete vedieť, čo sa skrýva za úspešnými na internete? Čo robia tí podnikatelia, ktorým to funguje lepšie na internete, ako ostatným?

Komentáre