fbpx
0903 664 014
peter@sorger.sk
Po - Pia 8:00 - 15:30

Ako podnikať z domu a prežiť to, poviem vám o výhodách a nevýhodách

Zaujíma vás téma podnikanie z domu, alebo by ste chceli začať podnikať z domu? Tak tento článok je pre vás.

Keď som začínal, hľadal  som informácie o tom, ako podnikať z domu a nejaké tipy a nápady. Prešiel som si internet a väčšinou som tam našiel len články od ľudí, ktorí ani poriadne nepodnikajú, ale píšu o tom. Niektoré webstránky chcú na tom zarobiť, ale nie sú to podnikatelia a nemajú v tejto oblasti skúsenosti. Nikam som sa tým nedopracoval. Čítal som a čítal a pozeral bez toho, aby som sa niekam dostal. Verím, že tento článok presne o tom nebude. 

Volám sa Peter Sorger a podnikám z domu už desať rokov. Podnikám už od svojich 18 rokov. Už v 16-tich rokoch som chodil pomáhať najprv otcovi, potom som sám od 18-tich viedol obchod. Teraz mám 41 rokov a 10 rokov podnikám čisto iba z domu. Takže niečo o tom viem. Chcel by som vám povedať výhody a nevýhody, na ktoré si treba dať pozor.

Keď snívate o podnikaní z domu, mali by ste myslieť aj na to. Podnikanie z domu má svoje výhody, nevýhody, plusy, mínusy a musíte si zvážiť, či vám to stojí, alebo nestojí za to. Niektorí si to vyskúšali a nedopadlo to dobre. Prišli o dobrú prácu, lebo chceli podnikať z domu a celý čas o tom snívali. Potom si však uvedomili, že to nie je až také super, ako si pôvodne mysleli. 

Naopak, sú tí druhí, pre ktorých je tento článok, aby vás motivovalo odísť z práce, lebo chcete začať podnikať a neviete ako a na čo si dať pozor. Ja vám poviem všetko, čo viem o tom ako podnikať z domu. 

Plusy

Nemusíte cestovať. 

Pracujem z domu, nemusím cestovať. Ráno vstanem a som v práci. 

Sloboda

Robím si čo chcem. Momentálne tu zúri druhá vlna koronavírusu a mnoho ľudí musí zostať doma. Môžem robiť z domu, aj keď som chorý. Aj naše pracovníčky, keď sú choré, snažíme sa, aby nenakazili ostatných v kancelárii a dáme im možnosť pracovať z domu. Pokiaľ nemá silný kašeľ, môže aj telefonovať. Nikoho nenakazí. Ak máš zlomenú nohu, či si po operácii a chceš pracovať, môžeš pracovať z domu a riešiť si svoje podnikanie. Keď pracuješ cez internet, môžeš kľudne pracovať z domu. 

Viac času s rodinou

Či už ide o ženy, alebo mužov, môžu pracovať z domu. Popracujete si dve hodinky, navaríte obed, prichystáte si niečo, manželka si poperie a povešia prádlo. Nie je to, ako keď sa vrátim domov z práce a čaká ma kopec domácich prác, ktoré nie sú urobené. Takto si pomedzi prácu všetko prichystám a nemusím to riešiť, keď sa deti vrátia domov. Veď aj tú prácu treba prerušiť. Medzitým sa pohýbem a pripravím si tieto veci. 

Ten kto nemá deti, ten nerieši to, že potrebuje chodiť do práce a deti ochorejú. Keď pracujem z domu, môžu mi deti ostať doma. Aj moja najmladšia dcéra dnes ostala doma, točím video z domu, prišli svokrovci, ktorí sú výborní a prišli mi pomôcť. Môžem točiť videá, môžem vybaviť e-maily, komunikovať so zamestnancami, zadávať úlohy a iné. Je to fajn. Ak sú deti choré, alebo náhle niečo treba, sadnem do auta, idem pre dieťa, ku doktorovi, vrátim sa. Je to fajn, mať takúto slobodu. 

V dnešnej dobe záleží veľa ľuďom na svojom zdraví. Mnohí z nás, sú odkázaní na závodné stravovanie. Alebo príklad, keď pracujem ako murár, kúpim a zjem len nejakú paštéku. Práca z domu má tú výhodu, že si nakúpim potraviny, suroviny a stravujem sa tak, ako chcem. Môžem sa zdravo stravovať. 

Mne konkrétne nevadí, že som dennodenne spolu s manželkou. Obaja pracujeme z domu a ja som rád, že to tak je. Ak vám vyhovuje, že pracujete spolu s partnerom, ste nekonfliktný, ste spolu s tým správnym človekom dennodenne, môžete si to užiť. Niektorí ľudia, ktorí kade tade pracovať, keď si spočítajú dni, ktoré boli so svojou rodinou a koľko si toho spolu užili, tak im väčšinou vychádza, že niekde makali celé roky a už nebudú vedieť ten čas vrátiť späť.  Keď pracujete z domu, môžete si užiť čas s rodinou, s deťmi a všetko ostatné, každý jeden deň. 

Keď pracujem z domu, nechodím medzi ľudí. Práve teraz v čase koronavírusu Covid-19 je to výhodné. Nemusím sa stresovať a aj tí, ktorí pracujete z domu viete, že je to výhoda. Som doma, nenakazím sa. Nielen pre túto koronu, ktorý každý rieši a prežíva, ale aj iné rôzne infekčné choroby, nádchy, chrípky. Robím z domu, neprichádzam do styku s bacilmi. Môžem prežiť oveľa zdravšie veľa rokov. Určite je to fajn. Nehovoriac o stravovaní, keď sa chodím niekde stravovať celé roky a jem tam samé guláše. Navarím si doma, čo je jeden obrovský benefit. 

Ak ma napadnú nejaké plusy, budem sa snažiť doplniť tento článok. Poďme teraz na mínusy. 

Mínusy

Na mínusy by som chcel veľmi upozorniť, lebo snívate o tom, ako budete pracovať z domu, aké to bude super. Väčšina z nás si to idealizuje. Treba si dať obrovský pozor na mínusy, lebo to môže dopadnúť zle. Môžete začať ľutovať, že ste to nemal robiť. Vždy vám poviem aj príklady z praxe, teda z môjho života a to, ako si máte dať pozor. O plusoch som písal kratšie, lebo nie je potrebné hovoriť veľa o plusoch. Tento článok má skôr poradiť ľuďom na čo si dať pozor. Poďme na to. 

Bez kolektívu

Ste doma. Nie je to sranda, lebo ste doma zavretí. Pokiaľ nebývate v meste, ale niekde na dedine, tak to vôbec nie je sranda, lebo sa zavalíte prácou a budete pracovať dennodenne. Budete poznať len obrazovku, cestu do obchodu a to je všetko. K tomu ešte niekedy aj deti doma. Môžete sa dostať do depresií. Poviem vám v ďalšej časti ako to riešim ja a čo robím. 

A teraz sa dostanem k tomu, čo som chcel povedať na začiatku. Rozprával som sa s jednou seniorkou na detskom ihrisku. Povedala mi o tom, že mala muža, s ktorým sa nakoniec rozviedla. Robila účtovníčku doma a mala z toho také depresie, lebo celý deň videla len papiere a čísla. Muž prichádzal domov a nepáčilo sa mu, že je taká zamračená, mrzutá.

Byť doma nie je sranda, keď ste zavretý doma a máte len prácu. Bude nasledovať poučenie do života pre mladších alebo menej skúsených. Jej manžel si našiel ďalšie dve ženy, s obidvoma sa rozviedol, potom k nej prišiel ako senior a povedal jej, že ona bola tá najlepšia žena. Na toto si dávajte pozor, najmä tí, ktorí rozmýšľate o rozvode a hľadáte chyby na svojich partneroch. Nielen muži na ženách, ale aj ženy na mužoch. 

Zleniviete

Áno, môžete zlenivieť. To je ďalší problém, na ktorý si musíte dať pozor. Mnohí si neuvedomujete, že len samotné vstávanie, že musím ísť do práce, vstať v určitú hodinu, alebo ísť do nočnej, práve to vás núti k nejakej činnosti. Utekám na autobus, či na vlak, kráčam do práce, potom idem do obchodu, proste sa hýbem. Ale takto môžete sedieť za počítačom, vezmete si k tomu nejaké chrumky a zrazu sa zbadáte, že máte oveľa viac kíl a zleniviete. Preto si na to dajte pozor. Poviem vám ďalej, ako to riešim ja. 

Neatraktívna / Neatraktívny

Či už žena pre muža, alebo muž pre ženu, začne byť menej príťažlivý. Keď idú ráno partner alebo partnerka do práce, musí ráno vstať, namalovať sa, urobiť si vlasy, obliecť si pekné šaty. Tá istá osoba, bude doma tri, štyri, päť rokov, ráno vstane, v pyžame, nenamaľovaná / neupravený, nemusí si robiť vlasy a podobne. Partner vníma, že už nemá takú atraktívnu partnerku a opačne. To môže spôsobiť, že iskra vo vzťahu môže vyhasnúť. Na to si dávajte obrovský pozor. Nepracujete preto, aby ste si nakoniec zničili celý vzťah. Robíte to preto, aby ste mali z čoho žiť a tešili sa zo života. Toto je iba jeden z príkladov a téma na dlhšie a ja na toto odborník nie som. Spomenul som to len pre uvedomenie si tejto možnosti.

Time management

Ďalším problémom je time management, teda ako si riadim svoj čas. Niektorí ľudia nemajú problém si riadiť svoj čas, ale niektorí áno. Potrebujú to mať presne dané: tak to urob, teraz to urob, atď. Keď ste doma a podnikáte, je veľmi ľahké si pospať hodinku dlhšie. Vytiahnuť si knihu, či zamotať sa pri raňajkách. Keby ste však išli na autobus, viete, že za 10 minúť ide autobus, rýchlo zoberiete rohlík a utekáte. Pri práci z domu sa môžete zabaviť raňajkami aj na 2 hodiny. Keď pomedzi to budete čítať a budete sa zamotávať, neurobíte nič. Toto je veľmi dôležité. 

Absencia kontroly

Ak pracujem z domu a mám zamestnancov, nemám ich pri sebe, teda neviem ich skontrolovať. Tí, ktorí ste mali partiu, nad ktorou ste mali kontrolu, boli ste tam, videli ste ako robia a boli ste spokojní. Zrazu ste však doma a už nemáte nad nimi kontrolu. Je to ťažké. Na to si treba dať pozor, tiež vám poviem ako to riešim ja. 

Nemám čas na varenie

Hovoril som o varení ako pluse, ale pre niekoho to môže byť mínus. Nechce sa mi variť, tak bude odkázaný na suchú stravu, rohlíky a nakoniec môžem z toho mať žalúdočné problémy, vredy alebo iné ťažkosti. Obzvlášť ak to bude len jedna cigareta, káva, pretože potrebujem pracovať. Snažím sa robiť bez prestávky, lebo majú prísť deti, ale potrebujem niekam ísť a ani sa nenajem. Toto sa môže stať niektorým, ja to takto nerobím :).

Pozor na vzťah

S manželkou sa skoro vôbec nehádame. Zvykli sme si na túto situáciu, vyhovuje nám to, ja som rád, že tomu tak je. Nemáme konflikty, keď tak z času na čas minimálne, aj to treba. Ale niekomu môže práca z domu pochovať vzťah. Príde tam napätie a záleží to aj od toho, či sa mi darí, nedarí.

Tu si treba uvedomiť, keď niekoho nevidíte dva, tri dni, aké to je.  Ja keď  manželku nevidím tri dni, tak mám pocit, že som ju nevidel mesiac. Partner vám bude stále na očiach. K tomu sa ešte neupravíte, budete pracovať celý deň v pyžame. Bude ťažké udržať vzťah, aby fungoval. Túžim po tom, čo nemám. Keď to mám, tak po tom netúžim. Treba na to myslieť. Môžete sa tešiť na prácu z domu a nakoniec to môžete pochovať celé, lebo si zničíte vzťah. Potom si poviete, že to nestálo za to. 

Deti

Keď pracujete z domu a máte deti, neviete sa sústrediť na svoju prácu. Ten kto nemá deti, tak fajn. Ale ten, kto má deti, vie o čom hovorím. Hlavne ak sú malé. Veľké deti sú niekde v izbe a čítajú si knihu. Ja mám napríklad malé deti. Keď som pracoval, chodilo mi moje ročné dieťa búchať po klávesnici alebo ma ťahalo preč a ja som potrebovať pracovať. Vybavovali sme telefonické objednávky. Raz mi zavolal klient, ktorý nevedel, že sa mi dovolal domov, lebo sme pracovali z domu. Dieťa mi kričalo, plakalo a ja som sa vyhováral, že prišli do kancelárie zákazníci. Hovoril som mu, že prejdem do inej kancelárie a pritom som prešiel do spálne. Nohou som sa oprel do dverí, lebo som nemal kľúčik a dcérka sa mi z druhej strany zavesila na kľučku a kopala do dverí. Šuchotal som do telefónu, aby som ztlmil ten hluk. To sú také veci, ktoré si musíte zažiť. 

Bez pohybu

Nedostatok pohybu to je obrovský problém. Predtým som mal obchod, reštauráciu, penzión, mal som aj nejaký mikrobus na tovar. Kto mal nejaké potraviny, pochopí, aká tam je výmena tovaru. Uprekladal som sa do toho mikrobusu prepraviek, piva, zeleniny, zemiakov. Pršalo a ja som to vykladal na rampe. Videl som ľudí v saku a kravate, ktorí si sadali do áut. Zmoknutý som si pomyslel, keby som raz mohol robiť z domu v teplúčku a ako im závidím. Aké by to bolo super, keby som to raz mohol mať. No a to som aj dosiahol. 

Sníval som o tom, že raz budem robiť z domu, teraz robím z domu, robím v tom teplúčku a zase to má nejaký ten mínus. Mínus je, že sedíte na stoličke, niektorí aj dýchajú vydýchaný vzduch bez toho, aby si vyvetrali. My sme si preto dali rekuperáciu do domu, čo môžem len odporučiť, je to super. Pracujete a keď máte vydýchaný vzduch, bolí vás hlava. Ja nemusím ani otvárať okná, stále máme vymenený vzduch, pracuje sa mi dobre a hlavne nebolieva ma hlava, čo je úžasné. Ale k veci. Sedíte, sedíte a sedíte. Pozeráte do počítača, hrbíte sa a robíte jeden pohyb s myškou, nehýbete sa. Minimum krokov – na záchod a na stoličku. Toto je obrovský problém. Keď chodím do práce, chodím hore dolu, hýbem sa. 

Riešenia

Hľadajte možnosti sociálneho kontaktu

Snažím sa uskutočňovať videohovory. Dnes máte k dispozícii rôzne aplikácie. Mávam videohovory so zamestnancami, telefonujem, mám skype. Musí v tom byť poriadok. Nebudem sa vykecávať, ale medzitým aj zasrandujem. Zvykol som si na to, že takto žijem.

Nerád chodím na stretnutia. Mám popri troch deťoch a podnikaní málo času a keď chcem ešte športovať a podobné veci, tak si nemôžem dovoliť chodiť na nejaké stretnutia každý druhý deň. Kým tam prejdem autom, ten dotyčný mešká, potom ešte samotné stretnutie. Pre mňa je to zabitý čas. Nie vždy, preto si vyberám s kým idem na stretnutia. Ale to čo ma nezaujíma, alebo tým, čo ma otravujú rovno poviem, že nechodím na stretnutia.

Popri deťoch sa to ani nedá dodržať. Stačí, že máte malé deti, dohodnem sa na zajtra a stane sa to ako v prípade, keď sa z hotela Park Piešťany vybral pán riaditeľ na stretnutie za mnou, potom sa možno aj nahneval, že som mu zavolal, že nebudem môcť. Dcérka dostala ráno nejaký grcací vírus, on už bol na ceste a volal som mu, že stretnutie padá. Tak sa nahneval, otočil sa a išiel späť. Preto nerobím tieto stretnutia, ale som v kontakte s ľuďmi.

Veľa telefonujem. Keď idem do škôlky, pokecám s ľuďmi. Nejaký ten sociálny kontakt je potrebný. Som taký, že sa prihovorím každému, nemám s tým problém, nie som uzavretý, nie som introvert, ale skôr extrovert. Keď niekoho stretnem, prihovorím, porozprávam sa, ale nezakecávam sa. Neprídem do škôlky odniesť deti a nezakecám sa dve hodiny a nepôjdem pracovať. Toto určite nie. Ale prehodiť pár slov, opýtať sa učiteľky na deti, takýto sociálny kontakt je fajn. Teraz je bohužiaľ koronavírus, tak nikde nechodím, ale volám, alebo sa spojím cez internet a komunikujem. Hľadám si tie cesty. Aby to nebolo len počítač, tabuľky a podobné veci, až mi z toho prepne. 

Nezlenivte

Naučil som sa mať nejaký rytmus. My s manželkou sme už tak zohratí, že vieme, kto má čo robiť a kedy to má robiť. Mám zaužívaný rytmus, kedy približne vstávam, čo kedy robím, kedy začínam pracovať, kedy obedujem. Keď je 12 hodín, vždy obedujem a dodržiavam termíny.

Chcem pre vás natočiť video a napísať článok o time managemente, aby ste sa mohli prekliknúť z tohto článku priamo tam a nájsť tam aj video, kde chcem bližšie rozprávať o tejto téme, teda o riadení času pri podnikaní z domu. Dôležité je mať v tom systém a dodržiavať ho. Keď ho nebudete dodržiavať, ľahko zleniviete.

Musíte si uvedomiť, že takto začínate žiť a nebude nikto nad vami, kto vás bude kontrolovať. Vy musíte mať jasný cieľ, čo chcete. Viem, že chcem dosiahnuť niečo v podnikaní, kúpiť si drahé auto alebo dom, tak nemôžem doobeda ležať doma v posteli. Nejde to dokopy. Musíte si vziať život do vlastných rúk a nezlenivieť.

Ja mám ciele, ktoré si napíšem do zošita a potom si ich pravidelne čítam. Tieto ciele ma motivujú. Musíte si povedať, kvôli komu to robíte. Keď to budete robiť kvôli sebe, tak budete ležať a lenivieť. Keď to budete robiť pre druhých – pre svoje deti, partnera, či rodičov, donútite sa skôr. Keď chcem zabezpečiť rodinu, chcem aby nám bolo dobre, tak pracujem. Nebudem ležať a prevaľovať sa v posteli alebo pozerať si Facebook. Ja s týmto vôbec nemám problém. Niektorí sa tam zamotávajú a čítajú tam somariny, ktoré vás nikam neposunú.

Pre tých, ktorí s tým majú problém, existuje aplikácia, ktorú si môžete nájsť na Google, pre Facebook, ktorá vám zablokuje prístup na príspevky. Pozor si dávajte aj na príspevky od ľudí, ktorí vám posielajú nezmysly a vy sa zamotáte v tých videách. Zrušil som na Facebooku kamarátov, ktorí mi posielali také hlúposti. Nemám na to čas. Na to majú čas tí, ktorí sú ako môj kamarát. Nemajú poriadnu prácu a posielajú takéto hlúposti, ktorými ma zabávajú. Preto som ho vypol, zrušil. Či sa urazí, neurazí, ja nepotrebujem takéto hlúposti. 

Vytvorte dobrú pracovnú klímu, ale kontrolujte

Momentálne zamestnávame niekoľko ľudí. Väčšinou sú to dievčatá, ktoré vybavujú objednávky, ale máme aj programátorov a ľudí, čo nám píšu texty. Mám zaužívaný jeden spôsob, možno sa niekedy naučím nejaký iný, ale zatiaľ som na iný neprišiel.

Keď zamestnávate niekoho, komu je ťažké dôverovať, tak to je problém. Nie je to jednoduché odhaliť. Ale je tu intuiícia. Keď sa ten človek neozýva, prestáva komunikovať, spozorniem. Dievčatá sú platené od objednávok. Koľko objednávok predajú, vybavia, podľa toho sú zaplatené. Vyvíjali sme to dlho, lebo ak dáte niekomu plat na hodinu, on len robí, robí, robí. Keď ho zaplatíte úkolovo, tak vám to môže byť jedno, nech si robí, koľko chce. Od tých, ktorí sú platení na hodiny a sú ďaleko od vás, požadujem, aby mi napísali čo presne urobili a čo koľko trvalo. Môžem si potom porovnať, keď príde niekto iný, tak si približne viem, ako to dlho to robil ten predtým. Mal by to byť nejaký stred. Určite plánujem sa v tomto posunúť aj ja, plánujem začať používať nejakú aplikáciu ako Frello a podobne, ale zatiaľ som to iba zisťoval, ak mi niekto poradí, kto má skúsenosti, tak si dám rád poradiť, ako to robiť lepšie, ale proste doteraz som sa zaobišiel aj bez nej a tu som :).

Nepatrím medzi tých ľudí, ktorí by to s kontrolou preháňali. Keď som mal reštauráciu, čašníci a kuchári si sedeli na barovom pulte a rozprávali sa. Nevadilo mi, že sedia. Nemusia byť v pozore kvôli tomu, že som prišiel a tváriť sa, že niečo robia. Potrebujem vidieť, že je práca urobená a potom si kľudne môžu posedieť.

Nemôžete mať pocit, keď niekomu platíte, že pre vás položí život. Určím mu takú sadzbu za hodinu, že budem spokojný s tým, čo mi dodal. Keď som si to sám vyskúšal, je najlepšie si najprv sám vyskúšať, koľko taký článok alebo koľko tá činnosť trvá a potom pochopíte, že aj keď si popritom posedí, urobí to rýchlejšie ako vy. A vy môžete byť spokojný, nebudete riešiť, či bol stále za počítačom, alebo nebol. Aj tak je to nanič, lebo mnohí sú za počítačom a pozerajú si Facebook. Keď prídete, prepnú obrazovku a tvária sa, že robia. To sa nedá odstrániť.

Napíšu mi, koľko približne robili, skontrolujem ich, zavolám, komunikujem s nimi. Cítim, či sa mi ozývajú. Máme chat, napíšu mi tam, vidím, že to tam žije, robia, existujú. Ak sa prestane ozývať, tak spozorniem, zavolám mu, čo sa stalo. On mi vysvetlí, čo je problém. Udržiavam tento systém, aby bol aj ten človek trochu v strehu. Nemôžete mu dať peniaze a nič neriešiť. Ľudia to zistia a pochopia, že vás môžu klamať a budú naťahovať čas. 

Stravujte sa jednoducho a zdravo

Chcem sa zdravšie stravovať. Som v podstate vyučený kuchár a nemám s tým problém. Varím si jednoduché rýchle jedlá, či manželka navarí a takto sa dopĺňame. Vyhovuje nám to. Keď sa dá, ideme do reštaurácie, ale väčšinou jeme doma. Viem, aké suroviny si tam dám a ostane aj deťom, keď prídu zo školy a ak sú ešte hladní, môžeme im dať najesť z obeda. Nám to takto vyhovuje. Pri malých deťoch je málo času, väčšinou to musia byť rýchle jednoduché jedlá, nejem žiadne bravčové, hovädzie, ktoré treba dlho vyvárať. Používam tlakový hrniec a jednoduché recepty, ktoré mi nezaberajú veľa času. Jasne, že si tu nebudem vyvárať segedínske guláše, knedlíky, čo už sú zložitejšie jedlá. Keď mám na také chuť, idem radšej do reštaurácie. Halušky sú jednoduché alebo jednoduché slovenské jedlá, plus to, čo má každý rád ako napr. zdravú zeleninu. 

Čo s tým, keď deti vyrušujú

Všetko má svoje plusy a mínusy. Keď mám malé deti a nemusím vybavovať telefonické objednávky, ale musím sa sústrediť, lebo píšem texty, tak tieto činnosti si nechávam na večer. Keď sú deti doma, zdriemnem si cez deň, povenujem sa deťom, večer ich dáme spať a vtedy si robím. Nemôžem pracovať do polnoci, do jednej v noci a potom ráno od šiestej ráno opäť fungovať s deťmi.

To sa nedá dlho vydržať. Bohužiaľ budete si musieť zvyknúť, že budete musieť byť tak efektívny, že sa nebudete môcť zamotávať na Facebooku hlúposťami, čo berú čas. Musíte si rýchlejšie navariť, určiť si kedy budete pracovať, určiť si priority.

Stretli sme s manželkou jedného pána nedávno a povedal nám jednu veľmi milú vec, ktorá nás potešila: vy ste rodičia, ktorých vidím, že trávia najviac času s deťmi von z pomedzi tých, ktorých vidím von.
Venujeme sa deťom, aj keď robíme z domu.

Keď vás deti spomalia v práci, tak to beriem, že to tak jednoducho je. I keď je to niekedy ťažké, keď musím pracovať a deti sú choré. To je ten čas s tými deťmi. Teraz ťa potrebuje to dieťa. Užite si detstvo detí, kým sú tu. Nevieme, či sa dožijeme, keď nám deti vyrastú, nevieme ako to bude. Treba žiť život tak, aby ste na smrteľnej posteli nič neľutovali.

Budete sa naháňať za peniazmi, podnikať, písať články ale nezabudnite, že to robíte kvôli deťom, kvôli tomu, aby ste mali z čoho žiť a potom to dieťa pošlete preč, keď za vami príde, lebo vás otravuje a vy musíte pracovať. Odložte prácu, pohrajte sa, ale buďte efektívny, lebo niektorí ľudia pošlú dieťa preč a sami sa zamotajú pozeraním hlúpostí na internete, na ktorých minuli hodinu, ale dieťaťu nevenovali ani 5 minút.

Doprajte si pohyb

Posledná a veľmi dôležitá téma. Spomínal som, že som sníval o tom robiť z domu v teplúčku a netrápiť sa viac s prekladaním prepraviek v obchode. Na druhej strane bolo fajn to, že som sa hýbal. Tri roky som mal problémy s chrbticou kvôli sedeniu. Aj teraz chodím už len na také udržiavanie toho dobrého stavu. Dávam si na seba pozor. Spozorniem, keď už začnem mať problém, aby som sa v zdraví mohol venovať vnúčatám a deťom a mohol pomáhať druhým. Preto sa musím o seba starať. Preto teraz chodím na rôzne procedúry s krkom a krížami. Pri práci za počítačom si na to musíte dávať pozor. 

Mávate myšku v jednej polohe. Môj doktor mi raz povedal: „Čo by bolo pre vás trest?“ Keby som vás dal kľačať do kúta alebo behať okolo stola? Radšej budem behať desať minút, ako kľačať v kúte. Začnú vás bolieť kolená. Rovnako ako keď budete držať ruky v jednej polohe pri počítači desať rokov. Je jasné, že začnete mať problémy. Naučil som sa držať myšku aj v ľavej ruke a prehadzujem si myšku z pravej do ľavej ruky. 

Mal som dva monitory. Na jednom som pracoval, na druhom som pozeral cenníky. Keď si však zvyknete pozerať do jednej strany, objavia sa problémy v oblasti krku. Keď to budem robiť desať rokov, tak mám problém. Zrušil som dva monitory, nechal som si jeden. Okno prehliadača si dám do polovice a druhé okno, v ktorom pracujem do druhej polovice. Mám to pred sebou, keď to potrebujem. Ak potrebujem mať dva monitory, dal by som si ich pred seba čo najbližšie spolu do tvaru šípky, alebo v tvare šípky by som si ich dal raz vpravo, raz vľavo. Kvôli zmene polohy, aby som nebol stále v tej istej.

Odporúča sa každú polhodinu natiahnuť si svaly na krku, vystrieť si ruky, urobiť drepy, pohýbať sa. Nájdete také videá na youtube. Áno, je to super.  Ale keď máte málo času, deti a kopec práce, tak to nebudete robiť, lebo to nebudete stíhať. Je fajn, ak na to budete myslieť.  Je dobré sa vystrieť,  ponaťahovať sa. Ale robiť to pravidelne, dennodenne celé roky – chcel by som vidieť toho, kto to takto robí, pred ním klobúk dole. Ja to nerobievam. Ale cvičím cviky posilujňúce brucho, kvôli chrbtici a krížom. Nájdite si na youtube cviky, aby vás trochu brucho poštípalo.

Ľahnem si na brucho na zemi a dvíham sa. Opäť v tom mám pravidelnosť. Pondelok, streda a piatok cvičím. Treba myslieť na svoje zdravie. Keď budete podnikať, zarábať, treba myslieť aj na to.  Robin Sharma, ktorý je môj obľúbený autor, napísal knihu Kto bude plakať, keď umrieš o mníchovi, ktorý predal svoje Ferrari. Je tam aj druhá časť, ktorej názov teraz neviem presne, ale hovorí o podnikateľovi, ktorý len pracoval a pracoval a to čo sa mu stalo ďalej nechcem prezrádzať. Rada od neho je, chodiť raz do týždňa na masáž. Ja nechodím každý týždeň na masáž, ale robím to s nejakou pravidelnosťou. Keď som to začal po čase vynechávať, lebo som si myslel, že mi je dobre a viac to nepotrebujem, zase ma niekde seklo. Čím je človek starší, sú aj jednotlivé svaly viac posťahované, ak k tomu ešte máte stres, úvery, tak tá chrbtica sa stiahne, preto je masáž na jej uvoľnenie dôležitá.

Treba sa o seba začať starať, zainvestovať. Niekto povie, že nemá dvadsať Eur na masáž. Ja nechápem ako ľudia majú na cigarety a nemajú peniaze pre svoje zdravie.

Keď chcete žiť dlho a zdravo, treba investovať do svojho zdravia. Myslite preto na svoje zdravie, keď budete pracovať z domu. Ak sedím za počítačom, určite chodím na pravidelné prehliadky. Nezabúdam na to, že prevencia je vždy lepšia, ako sa dobabrať. Tí, ktorí teraz ešte nemáte problémy a chcete pracovať z domu, treba radšej preventívne ísť aspoň raz mesačne na masáž. Keď ma už niečo bolí, idem včas, aby som si nevyrobil závažnejší problém.

Zainvestujte do kvalitnej stoličky

Keď sa vám začne dariť, alebo máte na to, kúpte si jednu poriadnu stoličku. Tým nemyslím, že pôjdete do nábytkového obchodu, kúpite si stoličku za 100 Eur a poviete si, že to je super. Zažil som problémy s chrbticou, teda viem o čom hovorím. Odporúčam preto, aby ste si kúpili poriadnu kvalitnú stoličku. My máme stoličky Asana. Sú to ergonomické stoličky, ktoré majú výrez proti hemoroidom, opierky a tieto stoličky majú aj naše pracovníčky. Máme aj stoličku SpinaliS, na ktorej sedí manželka, má takú pružinu, ktorá svojou flexibilitou má mať dobré účinky na chrbticu, je to niečo podobné ako sedieť na fitlopte. Mám s ňou trochu problém, pretože mi zo sedenia na nej vystreľuje do pravej nohy, preto ju nepoužívam.

Stolička Herman Miller, ktorú tiež máme, je výborná. Má sieťku, na ktorej keď sedíte aj desať hodín, nezaparuje sa, ako tie, ktoré sú vyrobené z koženky, ako napr. stolička SpinaliS. Keď som pracoval dlho, štípal ma z nej zadok. Najradšej mám práve túto stoličku Herman Miller. Na sedenie si treba dávať pozor. Veľmi sa mi páči aj stolička Neseda od Vlada Zlatoša, ktorú určite raz vyskúšam.

Nedávno som si zabezpečil výškovo nastaviteľný stôl, čo je úplne super. Človek predsa nebol stvorený, aby sedel toľko hodín za počítačom a nastaviť si stôl do takej výšky, že môžete pri ňom stáť je super.

Čo je však veľmi dôležité, je pohyb. Ja som doma cvičil. Kamaráti z tréningu mi poradili knihu Tréning väzňa, ktorá vás naučí, ako cvičiť s vlastným telom. Vôbec necvičím s činkami, lebo som mal z týchto cvikov problém s rukami. Aj doma sa dá cvičiť, medzitým som varil obed, nastavil som si časovač a robil kliky a rôzne cviky z tejto knihy.

Určím si kedy cvičím, konkrétnu hodinu či už pondelok, streda a piatok. Týmto si viete udržať svoje zdravie. Potom samozrejme je dôležitý pohyb, pohyb a ešte raz pohyb. Ísť si zabehať, prejsť sa, kardio. Kúpili sme si knihu od Dr. Bukovského, kde píše o zdravom čreve. Na konci knihy odporúča denne  chodiť 45 minút kardio. Pri deťoch to nestihnem vždy a jasné, že nie vždy sa to dá. Ale treba na to myslieť, keď budete môcť. Idem sa prejsť, zabehať si alebo skáčem na švihadle. Keď ma bolia kolená, bicyklujem alebo aspoň vychádzam doma hore schodmi. Vymýšľam nejaký pohyb, aby som sa hýbal. Keď budete robiť z domu, sranda to nie je. Po rokoch môžete mať problémy. Preto je určite vždy lepšia prevencia. Ísť na masáž, zainvestovať. Určite odporúčam pravidelné masáže, aspoň raz za mesiac. 

Verím, že vám tento článok pomohol. Držím vám palce, aby ste si dali pozor na mínusy, ktoré táto práca obnáša. Keď sa vám článok páčil, môžete ho zdieľať s priateľmi.  

Ebook ZDARMA: Tajomstvá podnikateľa

Chcete vedieť, čo sa skrýva za úspešnými na internete? Čo robia tí podnikatelia, ktorým to funguje lepšie na internete, ako ostatným?

Komentáre