fbpx
0903 664 014
peter@sorger.sk
Po - Pia 8:00 - 15:30

Podnikanie z domu a k tomu malé deti

Počítajte s tým, že veľakrát sa Vám zmenia plány. Najmä ak dieťa ochorie. My máme tri deti a tie si navzájom odovzdali chorobu a tak to trvalo niekedy aj 4-5 týždňov. Proste počítajte s tým, že počas toho obdobia moc toho neurobíte a ak majú deti aj teplotu, tak toho ani moc nenaspíte.

Podnikanie a deti

Keď som bol mladší, nemal mi kto povedať, či poradiť, že nesmiem všetok čas venovať iba podnikaniu. Že nemám zabúdať na voľný čas, na oddych. A ak máte deti, tak to platí dvojnásobne.

V knihách od Robina Sharmu, ako aj Leo Babauty sa píše, aby si človek „Užil detstvo detí“, lebo ten čas nevrátite nikdy späť.

A hlavne, ak ste s deťmi, tak nebuďte myšlienkami v podnikaní!!!

Snažte sa byť efektívny nielen pri práci, ale ak ste aj s deťmi. Neodbiehajte neustále kontrolovať e-maily. Vypnite notebook a venujte sa deťom.

Čo som si myslel kedysi

Keď som bol ešte slobodný a predstavoval som si, ako budem mať niekedy rodinu a deti, tak som vôbec nevedel, že čo ma čaká. Ale to nevedela asi väčšina rodičov. Myslel som si, že trochu pokočíkujem dieťa a hotovo, tým je to vyriešené. Aká naivná predstava.

Asi pred desiatimi rokmi som pracoval tak, že som začínal okolo pol šiestej ráno a končil o pol jedenástej večer. Pracoval som pomerne náročne. Robil som sedem dní v týždni a asi 363 dní v roku. Myslel som si, aké je to obdivuhodné, ale nebolo. Tak sa určite robiť nemá, lebo je to cesta za zdravotnými problémami a nie za peniazmi. No hlavne som si neuvedomoval, že vychovávať malé deti, môže byť oveľa náročnejšie.

Obdivoval som všetkých, ktorí majú ťažkú prácu, no neuvedomoval som si, že ak ju robia radi, tak ich to robí šťastnými.

Keď som videl, ako sa v obchode hádže malé dieťa o zem s plačom a krikom, a matka s ním zúfalo bojuje, či ho bije po zadku, tak ja som si myslel: „To je výchova, ja keď zavelím, tak hotovo, moje dieťa bude poslúchať na slovo“. To bolo tiež tak naivné.

Nevedel som, že s čím všetkým sa trápia mladé rodiny, začínajúci rodičia a hlavne prečo sa rozvádzajú.

Poklona všetkým tým, ktorí sa o niekoho starajú, hlavne ženám a matkám

Najmä žena v domácnosti na materskej dovolenke (niekedy aj muž) je pri malých deťoch zatvorená doma. Prípadne ak sa stará o niekoho chorého.

A nasleduje kolobeh: v noci sa nevyspí, ráno treba skoro vstávať, pripraviť raňajky, dať dokopy dieťa, pripraviť obed, ísť von (ísť von nie vždy znamená si sadnúť na lavičku a oddychovať, ale utekať za malým dieťaťom), obed (nie každé dieťa poriadne konzumuje, niektoré vám všetko vypľuje), popratať po obede, poupratovať byť a potom je tu ešte pranie, žehlenie, príprava večere, poupratovať po večeri, okúpať dieťa, či deti…

Ak nemáte na blízku niekoho, kto by Vám pomohol, tak ste vyťažení na 100 %.

A väčšinou príde chlap z práce a povie, aký je on narobený. No neuvedomuje si, že jeho manželka má toho väčšinou oveľa, oveľa viac.

Odkaz hlavne manželom, partnerom:

Pomáhajte svojej manželke, či partnerke, či už choďte s dieťaťom von, pomôžte s domácimi prácami, či pošlite manželku, či partnerku, nech si aj ona odbehne za svojimi kamarátkami na kávu a podobne.

Ako podnikať popri malých deťoch

Ak Vám má kto pomôcť s deťmi, tak je to v pohode. Zatvoríte sa do pracovne, či izby a robíte. Nepracujte, ale do bezvedomia, väčšinou je človek po 8 hodinách neefektívny. Pravdaže, ak sa nemôžete venovať práci plnohodnotne kvôli deťom, tak ak sa vám podarí získať niekoľko dní bez detí a potrebujete dobehnúť zameškané, tak môžete aj viac hodín denne. No pracovať pravidelne 12-14 hodín denne je nezmysel.

Ak patríte medzi tých, ktorí majú málo času, tak ostáva využiť ten čas čo najefektívnejšie. Ja sám som mal kedysi problém s tým, že som nevedel čo vlastne urobiť skôr. Dnes si píšem poznámkový blok, kde si určím priority. Čiže značím si do zoznamu, čo ma napadne a z toho vyberiem to, čo je priorita. Niekedy som mal čas hodinu a pol denne na prácu, tak som vybavil tie najdôležitejšie e-maily, skontroloval Google Adwords a vybavil dôležitý telefonát. Jednoznačne odporúčam prečítať si knihy „Soustředení a Menej je viac – od Lea Babautu„. Dlhodobejšie alebo časovo náročnejšie ciele si značím do iného zoznamu a venujem sa im, keď mám viac času.

Ebook ZDARMA: Tajomstvá podnikateľa

Chcete vedieť, čo sa skrýva za úspešnými na internete? Čo robia tí podnikatelia, ktorým to funguje lepšie na internete, ako ostatným?

Komentáre