fbpx
0903 664 014
peter@sorger.sk
Po - Pia 8:00 - 15:30

V akom období a v akej situácii je vhodné začať podnikať


Tento článok je vhodný pre tých, ktorí ešte nepodnikajú, ale iba chcú začať podnikať. Článok je o tom, v akej fáze a situácii sa môžete nachádzať a čo by som urobil ja.

Krokov, ktoré je potrebné urobiť je viac a preto sa budem snažiť zhrnúť to najdôležitejšie a najpodstatnejšie.

Každý sa na začiatku nachádza v odlišnej životnej situácii. Ste nezamestnaný alebo pracujete, ste mladý alebo starší, bývate u rodičov alebo samostatne, máte alebo nemáte ušetrenú nejakú rezervu, ….

Týchto možností je veľa, preto neexistuje univerzálny návod na to, ako začať podnikať, ktorý by fungoval u každého rovnako.

Môj príbeh

Podnikal som od 18 rokov s otcom, ale v 29 rokoch som od neho odišiel kvôli nezhodám. Viac si môžete prečítať v príbehu o mne. Odišiel som bez peňazí, len s pár drobnosťami. Žil som od výplaty k výplate. Býval som v podnájme s manželkou a malým synom. Bol som zamestnaný, ale po odpočítaní odvodov, stravy a nákladov na cestovanie mi ostalo asi 500 €. Nebavilo ma vyvolávať zamestnávateľovi, kedy mi pošle výplatu a rovnako ma nebavilo chodiť k bankomatu, že či už peniaze nabehli na účet. Potreboval som zaplatiť nájom za byt, nakúpiť potraviny a podobne.

Nemohol som si dovoliť odísť z práce, nemal som našetrené dosť na to, aby som mohol odísť a naplno sa venovať rozvoju podnikania, lebo som sa obával, že by som skončil rýchlo, jednoducho by mi došli peniaze. Nemal mi kto dať tie peniaze, bol som odkázaný sám na seba.

Popri práci som robil drobné služby okolo reklamy na internete, SEO a podobne. Pomohli mi kamaráti, ktorí ma odporučili svojim známym.
Zarobil som si takto len málo, hlavný príjem bol pracovný pomer. Prišiel som z práce domov a robil som pre druhých, pomáhala mi aj manželka.

Spolu s manželkou sme rozmýšľali, v čom by sme mohli začať podnikať. Za malé peniaze som si urobil webstránku s ponukou reklamy na internete. Nemal som však recenzie, nevedel som presvedčiť potencionálnych klientov, aby si objednali moju službu. Nemal som ešte skúsenosti, ktoré mám dnes, takže mi to nevyšlo vtedy, ako hlavné podnikanie, ale stále som pokračoval a napríklad veľkého predajcu sedačiek som presvedčil tak, že ma vyplatí až potom, keď bude so službou spokojný.

Rozmýšľal som ako začať podnikať a v čom začať podnikať.

Nechcel som takto stráviť zvyšok života, že budem čakať na výplatu,
chcel som žiť slobodne.

Nechcel som manželke a synovi hovoriť, že toto si nemôžeme kúpiť, máme len peniaze na stravu.

Keďže som nemal našetrené peniaze, nemohol som podnikať predajom tovaru, pre ktorý som potreboval nejaké peniaze, aby som ho mohol nakúpiť. Vedel som, že musím ponúkať nejakú službu. Do úvahy prichádzalo: cestovná kancelária alebo realitka.

Keď prídete domov po práci, tak ste unavený a nevládzete, čiže sa neviete naplno venovať rozbehu podnikania.

Aj ja som bol neefektívny, unavený po práci a zvažoval som pre a proti, či začať podnikať alebo nie.

Po pol roku sme mali našetrených asi tisíc eur a odišiel som z práce, aj keď sa manželka obávala, že čo s nami bude a z čoho budeme žiť, ale ja som vedel, že musím odísť, lebo keď stanem v tej práci, tak sa k ničomu nedostanem a nič nedosiahnem z toho, po čom som túžil.

Moja rada

Pre tých, čo chodíte do práce, máte našetrené nejaké peniaze alebo proste nie ste odkázaný na to, že nebudete mať z čoho žiť hneď po odchode z práce.

Rozbiehať podnikanie popri práci vám bude trvať 5-, 8- možno aj 10-krát dlhšie, takže ak chcete v živote začať podnikať a rozbehnúť to, máte vybratú tému svojho podnikania, urobili ste už prvé kroky, tak odíďte z práce a začnite sa tomu venovať naplno hneď.

Rôzne situácie rôznych ľudí

Ak ste v situácii, že nemáte našetrené, nemôžete si od niekoho požičať, chodíte do práce, splácate úvery a už vám nedajú žiaden ďalší úver, začať z takej situácie je veľmi ťažko. Ja som to tak urobil, bol to veľký risk. Dá sa to, ale vedel som, že keby sa mi to nevydarilo, môžem ísť späť do inej práce a pokračovať v nej. Jednoducho som to riskol a vyšlo to. Je aj na vás či to risknete a odídete z práce a budete sa tomu venovať naplno.

Ďalší ľudia sú tí, ktorí sú nezamestnaní. Ak máte zázemie, ste študent, máte partnera, partnerku, ktorí vás podporia, máte nejaké peniaze našetrené alebo vám požičajú rodičia, tak je to úžasná situácia a úžasné možnosti pre naštartovanie. Môžete sa podnikaniu naplno venovať. Môžete tomu venovať kopec času a dostanete sa oveľa rýchlejšie tam, kam chcete. Nie ste v strese, či máte z čoho žiť, kde budete bývať a je to jednoducho super situácia, o ktorej viac netreba ani rozprávať.

Ak ste v situácii, že ste na podpore, nemáte prácu a vaša situácia je zlá, bude to veľmi ťažké. Ak rozmýšľate nad podnikaním, je to veľmi zlý odrazový mostík a bude ťažké začať. Ak by som bol v tejto situácii ja, i keď neviem, čo sa stalo, že ste tam ocitli , hľadal by som z nej východisko.

Môj príbeh pokračovanie

Mal som obchod a býval som v obci, kde som poznal skoro každého. Fungovalo to tak, keď máte takýto obchod, ľudia vás pýtajú na dlh. Nemajú z čoho žiť, čo jesť, a vy im neviete povedať nie, tak im dáte na dlh. Oni sa potom, ale naučia žiť na dlh. Mal som jedného takého dlžníka, ktorý stále chodil a nadával na tento štát a na všetko ostatné. Mal u mňa dlh do 1000 vtedy ešte slovenských korún, dnešných asi 33 €. Prišlo k tomu, že mal som pre neho prácu, keďže bolo potrebné niečo urobiť. Prisľúbil sa mi a dohodli sme sa. Jednalo sa o výkopové práce. Išlo o mladého 35-ročného chlapa plného síl. Vždy rozprával o tom, že sa nedá nikde zamestnať a nikto mu žiadnu prácu nedá. Tak som urobil to, že som ho zavolal. Prvý deň prišiel, druhý už neprišiel a potom ho nebolo vidno dva týždne. Keď som ho následne náhodne stretol, lebo sa mi vyhýbal, začal mi rozprávať o tom, čo všetko sa mu stalo. Pre mňa to boli výmysly.

Spomenul som to preto, lebo sú dva typy ľudí. Tí, ktorí len rozprávajú a kecajú, akoby chceli robiť a tí, ktorí chcú naozaj robiť. Ak ste v tej skupine, ktorí chcú naozaj robiť, ale existujú rôzne okolnosti, čo vám to nedovolia, tým že sa staráte o niekoho, alebo ste v zlej finančnej situácii, bude to veľmi ťažké. Treba hľadať cesty ako z toho von, iné neexistuje. Nikto vám nedá peniaze, aby ste rozbehli svoje podnikanie. Hľadal by som a skúšal. Je to o tom, že veľa ľudí sa veľmi ľahko vzdáva. Tam je ten rozdiel medzi tým kto uspeje a kto nie.

Ak máte pripojenie k internetu, tak čítajte motivačné veci, ako sa z toho dostať, ako sa z toho dostali iní. Neviem, čo ovládate a čo môžete robiť, aby ste si zarobili tie prvé peniaze. Tí ktorí niečo dosiahli, aj v ťažkej situácii, sa zapreli a hľadali možnosti. Donekonečna pozerali inzeráty na prácu, na rôznu prácu z domu, čím môžu pomôcť a podobne.

Na začiatok…

Môžete si pozrieť napríklad https://www.jaspravim.sk/, kde môžete zadať, čo pre niekoho môžete urobiť. Táto stránka je super v tom, že si viete pozerať a preklikať kategórie, aby ste zistili, čo robia druhí. Sledujte si, kto má koľko recenzií. Podľa nich vidíte, že ten dotyčný tam niečo robil.

Je to fajn služba, kde sa môžete zviditeľniť a dostať sa čestne k peniazom. Funguje to tam tak, že ten, kto si objedná službu musí dopredu zaplatiť jaspravim.sk a keď odklepne, že je to v poriadku tak vám vyplatia peniaze. Ide hlavne o to, že keď niečo pre niekoho urobíte, aby vám to potom aj vyplatil. To je dôležité, že musí najprv zaplatiť a až potom začnete robiť, aby sa nestalo, že vy niečo pre niekoho urobíte a on vám potom tie peniaze nedá.

To je len jedna z možností. Skúšajte, hľadajte. Môžete ísť aj na českú verziu https://www.jaudelam.cz/ ,odporúčam aj pre ľudí, ktorí ma sledujú v Čechách. Tam môžete nájsť to, ako začať podnikať, ako by ste sa mohli dopracovať k prvým peniazom a tu možno objavíte to, v čom by ste mohli začať podnikať z domu. To môže byť krok na začiatok, ako sa vyhrabať z tejto situácie.

Musíte hľadať možnosti. Sedieť doma a lamentovať o tom, že na Slovensku, či v Čechách je to na nič, vám nepomôže. Ja sa nikdy nespolieham na druhých. Spolieham sa len sám na seba. Sú typy ľudí, ktorí sa hrajú na obeť, sedia a nariekajú, že im nikto nepomôže a potom sú tí, ktorí si vyhrnú rukávy a hocako niečo urobia, hľadajú, riešia. Nevravím, že vždy sa dá, lebo niektoré situácie sú naozaj extrémne. Ja ale nehovorím o extrémnych situáciách, ale o ľuďoch, ktorí hľadajú výhovorky, prečo sa to nedá. Vždy sa to dá.

Mám rád výroky. Jeden z tých výrokov je od autora mnohých kníh Ing. Emila Buráka odborníka na daňové poradenstvo a úspešný život . V jeho knihe som si zapamätal jeden výrok, ktorý si často pripomínam, keď mi je ťažko, alebo keď príde ťažké obdobie. Hovorí o dvoch typoch ľudí:

Hráči a sráči.

Vtedy si sám pre seba poviem, že nie som sráč, som hráč. Musím niečo robiť.

Alebo mám rád ďalší výrok od Og Mandina a ten znie:

Nie som ovca, ktorá čaká kým ju pastier zabije. Ale som lev a s ovcami odmietam hovoriť, kráčať a spať. Nebudem počúvať tých, ktorí nariekajú a vzlykajú, pretože táto choroba je nákazlivá. Nech sa pripoja k ovciam. Mojim osudom nie je neúspech. Vytrvám, pokiaľ neuspejem.

(Úryvok z knihy, Najväčší obchodník na svete, Og Mandino)

Dôležitá je motivácia

Čítajte motivačné knihy, čítajte na internete rôzne výroky a hlavne neporovnávajte sa s tými, ktorým je lepšie. Porovnávajte sa s tými, ktorým je horšie. Akonáhle budete naladení zle, tak sa to nebude dať. Musíte najskôr nájsť motiváciu a potom budete vedieť nájsť riešenia.

Čítajte knihy. Aj ja som si kúpil viac kníh o marketingu, kde som našiel aj rady a skúsenosti iných podnikateľov. Sám sa vzdelávam a vždy sa budem chcieť vzdelávať, aby som držal krok s dobou. Je toľko nových vecí, ktoré robia iní a je dobré sa ich naučiť. Treba sa vzdelávať, kúpiť si kurzy a dostanete sa tam, kam sa chcete dostať.

Som rád, že ste vydržali až do konca! Držím vám palce a majte sa krásne!

Ebook ZDARMA: Tajomstvá podnikateľa

Chcete vedieť, čo sa skrýva za úspešnými na internete? Čo robia tí podnikatelia, ktorým to funguje lepšie na internete, ako ostatným?

Komentáre